Claude Sonnet 5
claude-sonnet-5
%70 giriş · %30 çıkış karışımı
Yüksek = daha iyi değer
Hız
88/100
Bağlam
1.0M
Seviye
smart
Grok 4.5
grok-4-5
%70 giriş · %30 çıkış karışımı
Yüksek = daha iyi değer
Hız
89/100
Bağlam
500K
Seviye
smart
DERİN ANALİZ
Claude Sonnet 5 ile Grok 4.5 Karşılaştırması: Detaylı İnceleme
Claude Sonnet 5 Anthropic tarafından geliştirilen orta seviye seviyeli bir dil modelidir; 1.0M token bağlam penceresiyle kodlama alanında öne çıkar. Grok 4.5 xAI'ın orta seviye seviyeli modeli 500K token bağlamı destekler ve mantıksal muhakeme alanında güçlü performans gösterir.
Claude Sonnet 5, harmanlanmış milyon token başına Grok 4.5'ın 2.1 katı tutuyor. Bu dik bir prim ve karşılığında kodlama-akıl yürütme toplamında 8 puanlık bir üstünlük alıyorsunuz. Bu takasın değip değmediği, trafiğinizin ne kadarının gerçekten zor modele ihtiyaç duyduğuna bağlı — çoğu iş yükünde dürüst cevap "küçük bir kısmı" oluyor; bu da tek model seçmek yerine yönlendirme yapmak için bir gerekçe. Claude Sonnet 5, 1M input token başına $3.00 ve 1M output token başına $15.00 ücret alır. Grok 4.5 ise input için $2.00/M, output için $6.00/M fiyatlandırır.
Bağımsız benchmark değerlendirmelerinde Claude Sonnet 5, Grok 4.5'ın kodlamada 89/100 ve muhakemede 90/100 puanlarına karşın kodlamada 95/100 ve muhakemede 92/100 ile öne geçiyor.
Yetenek dökümü
Beş temel benchmark kategorisinde Claude Sonnet 5 ile Grok 4.5 karşı karşıya nasıl performans gösteriyor:
Göreve göre en iyi model
- kodlama: Claude Sonnet 5 95/100 ile kazanıyor
- mantıksal muhakeme: Claude Sonnet 5 92/100 ile kazanıyor
- veri çıkarımı: Claude Sonnet 5 92/100 ile kazanıyor
- yaratıcı görevler: Claude Sonnet 5 91/100 ile kazanıyor
- görüntü/çoklu modal: Claude Sonnet 5 90/100 ile kazanıyor
Ölçekte tahmini aylık maliyet
Ayda 10M + 2M için Claude Sonnet 5 yaklaşık $60.00, Grok 4.5 ise yaklaşık $32.00 tutar — Grok 4.5 her ay yaklaşık $28.00 (47%) tasarruf sağlar.
Kararı asıl ne belirliyor
Claude Sonnet 5 ve Grok 4.5 farklı laboratuvarlardan geliyor; bu da farklı tokenizer, farklı API biçimi ve ikinci bir tedarikçi ilişkisi demek. Aynı İngilizce metin ikisinde aynı token sayısını üretmiyor, dolayısıyla milyon başına fiyat karşılaştırması farkı olduğundan küçük gösteriyor — liste fiyatlarını nihai gerçek saymadan önce kendi istemlerinizi her ikisinde de ölçün.
Grok 4.5 ve Claude Sonnet 5 birbirinden 1 ay arayla çıktı; yani kabaca aynı koşullar altında aynı değerlendirmelerde yarışıyorlar. Bu da doğrudan benchmark karşılaştırmasını burada, genelde olmadığı kadar anlamlı kılıyor — hiçbiri daha yeni ve daha kolay bir test setinde ölçülmüş olmanın avantajını taşımıyor.
Daha geniş bağlam penceresi Claude Sonnet 5'da: Grok 4.5 için 500K iken 1.0M. Fark gerçek ama belirleyici değil — istemleriniz düzenli olarak uzuyorsa önemli, çoğu üretim isteminin durduğu yerde (100K'nın epey altında) duruyorsa önemsiz. Şunu da unutmayın: büyük bir pencereyi doldurmak zaten bir isteği pahalı yapan şeydir.
Verim, göz ardı edilecek kadar yakın — 89/100'e karşı 88/100. Etkileşimli bir üründe hiçbiri gözle görülür şekilde daha hızlı hissettirmeyecek, dolayısıyla gecikme aralarında seçim yapmak için bir gerekçe değil.
Pratik bir asimetri: Claude Sonnet 5 standart fiyatların %50 altında bir batch API sunuyor, Grok 4.5 sunmuyor. Cevabı hemen gerekmeyen her şey için — gecelik zenginleştirme, geri doldurma, değerlendirme koşuları — bu indirim liste fiyatı farkından daha değerli olabilir ve liste fiyatlarına bakarken gözden kaçırması kolaydır.
Claude Sonnet 5, Grok 4.5'ın 2.1 katı fiyatta. Onu gerçekten ihtiyaç duyan isteklere saklayın, geri kalanını Grok 4.5'a yönlendirin — bu melez kurulum, faydalı cevap başına maliyette tek başına kullanılan her iki modeli de geçer.
Benchmark Karşılaştırması
5 kategoride birebir karşılaştırma — resmi değerlendirmelerden alınmıştır
Kodlama
Mantıksal Muhakeme
Veri Ayıklama
Yaratıcılık
Görsel Analiz
Hız Puanı
Bağlam Penceresi
Token Nedir?
Modeller kelimeleri değil, token'ları işler.
Bir token, İngilizce metinde yaklaşık 4 karaktere (~¾ kelime) denk gelir. API faturanız milyon token başına ücretlendirilir — bunu anlamak maliyetinizi doğrudan düşürür.
Kısa cümle
"Merhaba, dünya!"
- Claude Sonnet 5
- $1.26
- Grok 4.5
- $0.80
İş e-postası
Tipik bir e-posta (~200 kelime)
- Claude Sonnet 5
- $85.05
- Grok 4.5
- $54.00
Kod dosyası
50 satır Python kodu
- Claude Sonnet 5
- $126.00
- Grok 4.5
- $80.00
Gösterilen fiyatlar her iş yükünün 100,000 kez çalıştırılması içindir — tek bir çalıştırma hem Claude Sonnet 5 hem Grok 4.5 üzerinde bir kuruşun altında kalır, dolayısıyla rakam ancak üretim hacminde anlam kazanır. Yalnızca giriş token'ları; çıkış hacminizi aşağıdaki hesap makinesinde ekleyin.
Token kullanımınızı nasıl ölçersiniz
response.usage.total_tokensHer API yanıtı bir usage nesnesi içerir. Aylık toplamı bulmak için tüm çağrılardaki total_tokens değerlerini toplayın, ardından aşağıdaki hesaplayıcıyı kullanın.
Maliyet Hesaplayıcı
Gerçek aylık token kullanımınızı girerek tasarrufu görün
Hazır Senaryolar
Claude Sonnet 5
$198.00/ay
$2,376.00/yıl
Grok 4.5
$96.00/ay
$1,152.00/yıl
Yıllık Tasarruf
$1,224.00 yıllık tasarruf
Grok 4.5 daha ucuz · $102.00/ay
Derinlemesine Denetim — Claude Sonnet 5 & Grok 4.5
Cerrahi Denetliyoruz: Mantıksal Muhakeme
3 YILLIK STRATEJİK KAYIP PROJEKSİYONU
$559.404
Optimizasyon protokolleri uygulanmazsa mevcut model tercihi nedeniyle yıllık $186.468 sermaye kaybı yaşanacaktır.
VERİMLİLİK SKORU
92%
Seçilen model bu kategoride 92 benchmark skoru alıyor.
KATEGORİK FARK
8 puan
Liderden Uzaklık
Rekabetçi Konum Analizi
Kaynak: MMLU-Pro + GPQA Diamond (Apr 2026)
Kategorik Şampiyon: Claude Fable 5
MMLU-Pro + GPQA Diamond (Apr 2026) verilerine göre Claude Fable 5, Mantıksal Muhakeme görevleri için optimum dengeyi sunar.
Pazar Skoru
%100
Tasarruf Oranı
%86
Operasyonel Reçete
- Token verimliliği için model cascade (kademeli yapı) aktif edilmelidir.
- Analiz edilen complex_reasoning verileri yerel önbellek (cache) ile optimize edilebilir.
MALİYET DENETİM EYLEMİ
Aşırı Model Tespit Edildi
"Claude Sonnet 5 bu görev tipi için fazla maliyetli. Claude Fable 5 bu kategoride 100 puan alırken çok daha ucuza çalışıyor."
Kategorik Alternatif Fırsatı
"Claude Fable 5, MMLU-Pro + GPQA Diamond (Apr 2026) verilerine göre bu kategoride 100 puanla lider konumda."
Atalet Vergisi Tespit Edildi
"Trafiğin %85'i daha ucuz modellere yönlendirilebilir. Fast tier (GPT-5 Nano) ve Smart tier (o3-mini) ile aylık $15.54 tasarruf edilebilir."
3-Katmanlı Akıllı Yönlendirme Mimarisi
YÖNLENDİRME İLE %86 TASARRUFGPT-5 Nano
IQ Skoru: 72/100
$18.00/yıl
o3-mini
IQ Skoru: 97/100
$277.20/yıl
DeepSeek R1
IQ Skoru: 97/100
$59.184/yıl
Katmanlı yönlendirme olmadan tüm trafik en pahalı modele gönderilir — bu 'Atalet Vergisi' yılda $2,237.616 gereksiz maliyet yaratır. Kademeli yönlendirme bu israfı ortadan kaldırır.
Mantıksal Muhakeme — Model Maliyet / Kalite Matrisi
Kaynak: MMLU-Pro + GPQA Diamond (Apr 2026)| Model | Benchmark Skoru | Input (M token) | Output (M token) | Yıllık Maliyet* | Değer Endeksi |
|---|---|---|---|---|---|
o3-miniEN İYİ DEĞ. | 97/100 | $1.10 | $4.40 | $66.00 | 100/100 |
GPT-5.2 Chat | 96/100 | $1.75 | $14.00 | $189.00 | 35/100 |
Claude 3.7 Sonnet | 95/100 | $3.00 | $15.00 | $216.00 | 30/100 |
GPT-5.6 Terra | 94/100 | $2.00 | $12.00 | $168.00 | 38/100 |
Claude 3.5 Sonnet | 93/100 | $3.00 | $15.00 | $216.00 | 29/100 |
GPT-4.1 | 93/100 | $2.00 | $8.00 | $120.00 | 53/100 |
Claude Sonnet 5SEÇİLİ | 92/100 | $3.00 | $15.00 | $216.00 | 29/100 |
Grok 4.5 | 90/100 | $2.00 | $6.00 | $96.00 | 64/100 |
GPT-4o | 90/100 | $2.50 | $10.00 | $150.00 | 41/100 |
Gemini 3.1 Pro | 89/100 | $2.00 | $12.00 | $168.00 | 36/100 |
Gemini 2.0 Pro | 88/100 | $1.25 | $5.00 | $75.00 | 80/100 |
Gemini 1.5 Pro | 87/100 | $1.25 | $5.00 | $75.00 | 79/100 |
Mistral Large 2 | 86/100 | $2.00 | $6.00 | $96.00 | 61/100 |
* Girilen token hacmi için yıllık maliyet — Değer Endeksi = Benchmark Skoru / Aylık Maliyet (yüksek = iyi)
// iOPTERA Surgical Routing Wrapper
const auditModel = async (prompt: string) => {
const complexity = measureComplexity(prompt);
// Tactical Cascade Logic
if (complexity < 0.45) {
// Redirect simple tasks to efficient model
return await llm.call("iOPTERA Optimization", prompt);
}
// High-latency routing for complex reasoning
return await llm.call("Claude Fable 5", prompt);
};İlgili Karşılaştırmalar
En iyi seçeneği bulmak için benzer model çiftlerini keşfedin
Claude SonnetvsClaude Fable
$3 · $10/M in
Claude SonnetvsClaude Opus
$3 · $5/M in
Claude SonnetvsGPT-5.6 Terra
$3 · $2/M in
Claude SonnetvsGPT-5.2 Chat
$3 · $1.75/M in
Claude SonnetvsGemini 3.1
$3 · $2/M in
Claude SonnetvsGPT-4o
$3 · $2.5/M in
Grok 4.5vsGPT-5.6 Sol
$2 · $5/M in
Grok 4.5vsGPT-5.6 Terra
$2 · $2/M in