İçeriğe geç
optera

Maliyet ve performans karşılaştırması

Claude Opus 4.8 vs Claude 3 Opus

Model AAnthropic

Claude Opus 4.8

Yetenek puanı (editoryal)96/100
Maliyet / 1M Token
$11,00
%70 giriş · %30 çıkış karışımı
Aynı metin için ≈ $15,73 (tokenizer dahil)
Değer Endeksi (skor÷maliyet)
6,1
Yüksek = daha iyi değer
Hız
62/100
Bağlam
1.0M
Seviye
Power Seviyesi

Liste fiyatı Anthropic fiyat sayfasından, 12 Ekim 2026 tarihinde doğrulandı.

Tokenizer'ı aynı metin için OpenAI'ınkinden yaklaşık %43 daha fazla token üretiyor; bu yüzden gerçek maliyet liste fiyatının gösterdiğinden yüksek. Bu bir tahmin: tokenizer henüz ölçülmedi.

Kaynağı kontrol et

Fiyatları nasıl doğruluyoruz

Model BAnthropic

Claude 3 Opus

Yetenek puanı (editoryal)90/100
Maliyet / 1M Token
$33,00
%70 giriş · %30 çıkış karışımı
Aynı metin için ≈ $36,30 (tokenizer dahil)
Değer Endeksi (skor÷maliyet)
2,5
Yüksek = daha iyi değer
Hız
50/100
Bağlam
200K
Seviye
Power Seviyesi

Modelin emekliye ayrılmadan önceki son liste fiyatı.

Tokenizer'ı aynı metin için OpenAI'ınkinden yaklaşık %10 daha fazla token üretiyor; bu yüzden gerçek maliyet liste fiyatının gösterdiğinden yüksek. Bu bir tahmin: tokenizer henüz ölçülmedi.

Fiyatları nasıl doğruluyoruz

Derin analiz

Claude Opus 4.8 ile Claude 3 Opus Karşılaştırması: Detaylı İnceleme

Claude Opus 4.8 Anthropic tarafından geliştirilen amiral gemisi seviyeli bir dil modelidir; 1.0M token bağlam penceresiyle kodlama alanında öne çıkar. Claude 3 Opus Anthropic'ın amiral gemisi seviyeli modeli 200K token bağlamı destekler ve mantıksal muhakeme alanında güçlü performans gösterir.

Burada Claude Opus 4.8 hem daha ucuz hem daha güçlü: aynı metin için Claude 3 Opus modeline göre %57 daha az tutuyor ve kodlama-akıl yürütme toplamında 23 puan önde. Bu çiftte tartılacak bir takas yok: Claude 3 Opus modelinden özel bir şeye ihtiyacınız yoksa ucuz olan zaten daha iyi olan. Claude Opus 4.8, 1M input token başına $5,00 ve 1M output token başına $25,00 ücret alır. Claude 3 Opus ise input için $15,00/M, output için $75,00/M fiyatlandırır.

Tokenizer'ları farklı olduğu için Claude Opus 4.8, aynı metni Claude 3 Opus modeline göre yaklaşık %30 daha fazla token'a çeviriyor; bu yüzden token başına liste fiyatlarını karşılaştırmak Claude Opus 4.8 maliyetini olduğundan düşük gösterir. Aynı metin için — %70 girdi, %30 çıktı, OpenAI tokenizer'ıyla sayıldığında — Claude Opus 4.8 milyon token başına yaklaşık $15,73, Claude 3 Opus ise $36,30 tutuyor. Bu sayfadaki tüm maliyet rakamları bu farkı içeriyor.

iOPTERA'nın editoryal puanlarında Claude Opus 4.8, kodlamada 97/100 ve muhakemede 96/100 ile önde; Claude 3 Opus ise 80/100 ve 90/100 alıyor.

Yetenek dökümü

Beş temel benchmark kategorisinde Claude Opus 4.8 ile Claude 3 Opus karşı karşıya nasıl performans gösteriyor:

kodlama
97
80
mantıksal muhakeme
96
90
veri çıkarımı
95
85
yaratıcı görevler
95
89
görüntü/çoklu modal
94
87

Göreve göre en iyi model

  • kodlama: Claude Opus 4.8 97/100 ile kazanıyor
  • mantıksal muhakeme: Claude Opus 4.8 96/100 ile kazanıyor
  • veri çıkarımı: Claude Opus 4.8 95/100 ile kazanıyor
  • yaratıcı görevler: Claude Opus 4.8 95/100 ile kazanıyor
  • görüntü/çoklu modal: Claude Opus 4.8 94/100 ile kazanıyor

Ölçekte tahmini aylık maliyet

Ayda 10M + 2M token'lık metin için (OpenAI'ın tokenizer'ıyla sayıldığında) Claude Opus 4.8 yaklaşık $143,00, Claude 3 Opus ise yaklaşık $330,00 tutar — Claude Opus 4.8 her ay yaklaşık $187,00 (%57) tasarruf sağlar.

Kararı asıl ne belirliyor

İki model de Anthropic tarafından geliyor; yani aynı tokenizer'ı, aynı API yüzeyini ve aynı faturalama hesabını paylaşıyorlar. Aralarında geçiş yapmak sadece bir model dizesi değişikliği — yeni SDK yok, maliyeti yeniden kestirmek için istemleri yeniden tokenize etmek yok, ikinci bir tedarikçi süreci yok. Bu da aralarında yönlendirme kurmayı, tedarikçiler arası bir bölüştürmeye kıyasla çok daha ucuz hale getiriyor.

Bunlar aynı laboratuvarın aynı katmandaki modeli, aralarında 26 ay var — yani bu bir alternatifler arası seçim değil, bir yükseltme sorusu. Claude Opus 4.8 güncel giriş; Claude 3 Opus ise hâlâ epey üretim trafiği üzerinde koştuğu için burada. Yeni bir şeye başlıyorsanız eskisini seçmek için pek sebep yok; zaten üzerindeyseniz soru, göç maliyetinin kazanca değip değmediği.

Bu çiftteki en büyük tek fark bağlam: Claude Opus 4.8 1.0M token alırken Claude 3 Opus 200K alıyor, yaklaşık 5,0 kat. Bu, tüm bir depoyu veya bir sözleşme setini olduğu gibi verebilmekle onu parçalara bölmek zorunda kalmak arasındaki fark. Temiz şekilde bölünemeyen belgelerle çalışıyorsanız bu tek başına kararı verir.

Verim, göz ardı edilecek kadar yakın — 62/100'e karşı 50/100. Etkileşimli bir üründe hiçbiri gözle görülür şekilde daha hızlı hissettirmeyecek, dolayısıyla gecikme aralarında seçim yapmak için bir gerekçe değil.

Pratik bir asimetri: Claude Opus 4.8 standart fiyatların %50 altında bir batch API sunuyor, Claude 3 Opus sunmuyor. Cevabı hemen gerekmeyen her şey için — gecelik zenginleştirme, geri doldurma, değerlendirme koşuları — bu indirim liste fiyatı farkından daha değerli olabilir ve liste fiyatlarına bakarken gözden kaçırması kolaydır.

Bu karşılaştırmayı Claude Opus 4.8 açık ara kazanıyor — hem daha ucuz hem daha güçlü. Claude 3 Opus'ı yalnızca ihtiyaç duyduğunuz spesifik bir yeteneği varsa seçin; fiyat ve benchmark'ta ikisinde de geride.

Gerçekte ne ödersiniz?

Liste fiyatı işin yalnızca başı. İstem önbelleği, toplu işlem ve uzun istemler faturayı değiştirir ve her şirket bunları farklı belirler. Fiyatlar 1M token başına.

Liste fiyatı dışındaki fiyat kalemleri, 1M token başına
Fiyat kalemiClaude Opus 4.8Claude 3 Opus
Liste fiyatı (girdi / çıktı)$5,00 / $25,00$15,00 / $75,00
Önbellekten girdi$0,50girdi fiyatının %10 kadarı—
Toplu işlem (Batch API)Girdi ve çıktıda %50 indirim—
Uzun istemler1M bağlamın tamamında ek ücret yok—
%80 önbellek isabetiyle girdi$1,40—

Son satır, girdi token'larının %80 kadarının önbellekten okunduğunu varsayar; uzun bir sistem istemini her seferinde yeniden gönderen bir sohbet uygulaması ya da aynı belgeler üzerinde RAG gibi. Önbelleğe yazma ve saklama ücretleri dahil değil.

Claude önbelleğe yazmayı da ücretlendirir: 5 dakikalık önbellek için girdi fiyatının 1,25 katı, 1 saatlik için 2 katı.

8 Ekim 2026 tarihinde şu şirketlerin fiyat sayfalarıyla kontrol edildi: Anthropic.

Yetenek puanları

5 kategoride iOPTERA editoryal puanları — kamuya açık benchmark'lardan beslenir, bizim ölçümümüz değildir

KategoriClaude OpusClaude 3Kazanan

Kodlama

97
80
A

Mantıksal Muhakeme

96
90
A

Veri Ayıklama

95
85
A

Yaratıcılık

95
89
A

Görsel Analiz

94
87
A
Claude Opus 4.8: 5 kazanım
Claude 3 Opus: 0 kazanım
Claude Opus 4.8 genel lider

Hız Puanı

62/100vs50/100
ClaudeClaude

Bağlam Penceresi

1000Kvs200K
ClaudeClaude

Token Nedir?

Modeller kelimeleri değil, token'ları işler.

Bir token, İngilizce metinde yaklaşık 4 karaktere (~¾ kelime) denk gelir. API faturanız milyon token başına ücretlendirilir — bunu anlamak maliyetinizi doğrudan düşürür.

Kısa cümle

"Merhaba, dünya!"

5 token
Claude Opus 4.8
$2,86
Claude 3 Opus
$6,60

İş e-postası

Tipik bir e-posta (~200 kelime)

~300 token
Claude Opus 4.8
$193,05
Claude 3 Opus
$445,50

Kod dosyası

50 satır Python kodu

~400 token
Claude Opus 4.8
$286,00
Claude 3 Opus
$660,00

Gösterilen fiyatlar her iş yükünün 100.000 kez çalıştırılması içindir — tek bir çalıştırma hem Claude Opus 4.8 hem Claude 3 Opus üzerinde bir kuruşun altında kalır, dolayısıyla rakam ancak üretim hacminde anlam kazanır. Yalnızca giriş token'ları; çıkış hacminizi aşağıdaki hesap makinesinde ekleyin.

Token kullanımınızı nasıl ölçersiniz

response.usage.total_tokens

Her API yanıtı bir usage nesnesi içerir. Aylık toplamı bulmak için tüm çağrılardaki total_tokens değerlerini toplayın, ardından aşağıdaki hesaplayıcıyı kullanın.

Maliyet Hesaplayıcı

Gerçek aylık token kullanımınızı girerek tasarrufu görün

Hazır Senaryolar

30M token
İstem 70%Yanıt 30%
Daha ucuz

Claude Opus 4.8

$471,90/ay

$5.662,80/yıl

$5,00/M giriş$25,00/M çıkış

Claude 3 Opus

$1.089,00/ay

$13.068,00/yıl

$15,00/M giriş$75,00/M çıkış

Yıllık Tasarruf

$7.405,20 yıllık tasarruf

Claude Opus 4.8 daha ucuz · $617,10/ay

İlgili Karşılaştırmalar

En iyi seçeneği bulmak için benzer model çiftlerini keşfedin